Tue, 17 Sep | Uniwersytet Ludowy

SOUTACHE warsztaty

Zapraszamy na darmowe warsztaty SOUTACHE, które odbęda się w Uniwersytecie Ludowym przy alei Piasta 11 w Złotowie.
Rejestracja jest zamknięta
SOUTACHE warsztaty

Czas i lokalizacja

17 Sep 2019, 17:00 – 20:00
Uniwersytet Ludowy, aleja Piasta 11, 77-400 Złotów, Polska

O wydarzeniu

Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.

O sutaszu słyszy się od niedawna, ale technika wytwarzania ozdób z pasków znana była już w starożytnych Chinach. Niestety nie spotkała się z większym uznaniem potomnych i na kilka wieków poszła w niepamięć. Sutasz znalazł za to szerokie zastosowanie w modzie. Z pasków wykonywano wykańczania wykończenia brzegów ubrań, tworzenia ozdób na strojach ludowych i mundurach wojskowych - szamerunków, galonów, pagonów i lampasów.

Haft sutaszowy został zaadaptowany na grunt sztuki przez artystów zajmujących się tworzeniem biżuterii kunsztowna konstrukcja ozdób, użycie kamieni szlachetnych i pracochłonny proces tworzenia sprawiły, że biżuteria z sutaszu stała się luksusowym wyrobem, kupowanym głównie przez fanów nietuzinkowych i wyrazistych ozdób. Sutasz w wydaniu biżuteryjnym rozpopularyzowała izraelska projektantka biżuterii, Dori Csengeri. Ozdoby jej autorstwa zachwycają oryginalnym pomysłem, egzotyczną kolorystyką i wyrafinowanymi kształtami. Artystka misternie wplata w jedwabne paski drogocenne kamienie i kryształy Swarovskiego, tworząc pełne przepychu, "azteckie" ozdoby.

 

Warsztaty prowadzone będą przez panią Sylwię Mróz. Zeszłoroczna edycja cieszyła się bardzo dużą popularnością a efekty pracy uczestników podziwiane były przez tłumy podczas wystawy podsumowującej projekt. 

Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tegorocznej edycji. 

Bilety
Price
Quantity
Total
 • Sold Out
  Soutache
  PLN 0
  PLN 0
  0
  PLN 0
This event is sold out

Udostępnij to wydarzenie