Soutache

W dniach 12 lipca - 26 września 2018 w Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy odbywały się warsztaty Soutache prowadzone przez panią Sylwię Mróz. Soutache jest techniką haftu ręcznego. Do wykonania prac wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Sama nazwa pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek - rodzaj ozdób sznurkowych naszywanych na mundury wojskowe. Francuska nazwa natomiast wywodzi się od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.

Haft sutaszowy zaadoptowany został przez artystów wytwarzających biżuterię, która łączy właśnie wykorzystanie szlachetnych kamieni oraz pasków wiskozy. Swoją popularność zawdzięcza izraelskiej projektantce mody Dori Csengeri, która wykorzystuje kryształy Swarovskiego. 

Biżuteria wykonana przez uczestniczki warsztatów pod okiem pani Sylwii Mróz zachwyca precyzją, kolorystyką oraz kreatywnością. Nietuzinkowość tych ozdób potwierdza, iż osoby uczestniczące w naszych warsztatach poprzez nabycie umiejętności były w stanie uwidocznić swoją kreatywność w sposób niesamowity.